Specialized na Giro 2011

Zwycięstwo Contadora zwieńczyło dominację Specialized na Giro

 

Zdecydowane zwycięstwo Alberto Contadora w Giro d'Italia 2011 zwieńczyło równie imponujące osiągnięcia naszych rowerów w Corsa Rosa.

 

Contador wygrał dwa etapy i klasyfikację punktową w drodze po swoją drugą koronę dla zwycięzcy klasyfikacji generalnej, zapewniając najwyższy stopień podium dla Specialized. Roman Kreuziger również dał Specializd podium dzięki wygranej w klasyfikacji młodzieżowej, natomiast Astana zwyciężyła w konkurencji drużynowej, a kolarze wspomagani sprzętem Specialized odnieśli sześć zwycięstw w 21-etapowym wyścigu o łącznej długości 3245 km przez Włochy.

 

- Wygranie Giro jest niebywałą sensacją. Kiedy zwyciężyłem w 2008 roku to była niespodzianka, ponieważ przyjechałem na Giro w ostatniej chwili.

 

To zwycięstwo jest efektem dobrze wykonanej pracy. Planowaliśmy ten start od miesięcy - mówił w niedzielę podekscytowany Contador.

 

- Ani przez chwilę nie miałem poczucia, że Giro było zagrożone. Byłem najbardziej konsekwentny w ciągu całych trzech tygodni, a drużyna Saxo Bank-Sungard udzieliła mi wielkiego wsparcia. Przyjechałem tu z myślą o zwycięstwie. Wyścig sprawił mi wielką przyjemność, bo wszystko ułożyło się najlepiej jak mogło.

 

Nikt nie zagroził Contadorowi w czasie całego Giro, na które złożyło się osiem finiszów na podjazdach, trzy czasówki i tysiące kilometrów przejazdów między etapami. Contador osiągnął zwycięstwo na Etnie w 9 etapie, uzyskując różową koszulkę, której nie oddał do końca.

Contador zyskiwał czas na każdym decydującym etapie, plasując się w czołowej trójce na 9 etapach i jadąc na rowerze Specialized Shiv ukończył niedzielną finałową czasówkę na trzecim miejscu z imponującą przewagą 6:10 nad włoskim mistrzem Michelem Scarponi. Vincenzo Nibali uzupełnił skład podium ze stratą 6:56.

 

- Alberto był niesamowity w czasie całego Giro. Każdy wie, jak wielkim jest mistrzem - powiedział szef Saxo Bank-Sungard Bjarne Riis. - Takie zwycięstwo daje satysfakcję, ponieważ ciężko pracowaliśmy na zapleczu, żeby przygotować się do tegorocznego Giro. Obejrzeliśmy trasy etapów. Trenowaliśmy w górach. Drużyna pracowała idealnie. Alberto zasłużył na wygraną, bo był najsilniejszy.

 

Contador miał towarzystwo na zwycięskim podium w Mediolanie, kiedy Kreuziger stał obok różowej koszulki i zwycięzcy klasyfikacji Króla Gór Stefano Garzelli. Czeski fenomen ukończył wyścig na szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej ze stratą 11:28 zdobywając biały trykot najlepszego juniora i przyczyniając się do wygrania prestiżowej klasyfikacji zespołowej przez Astanę.

 

- Stanie obok tych dwóch wielkich mistrzów na podium to najpiękniejszy moment w mojej karierze - powiedział w niedzielę Kreuziger. - Włożenie na podium koszulki dla najlepszego juniora jest dla mnie wielką osobistą satysfakcją, mimo że przyjechałem tutaj walczyć w klasyfikacji generalnej. Ale jestem bardzo zadowolony, bo Astana zwyciężyła w zestawieniu drużynowym i podobało mi się na tegorocznym Giro. To sprawia, że chcę tu przyjechać znowu, aby walczyć o zwycięstwo.

 

Kolarze wyposażeni w sprzęt Specialized jechali na czele wyścigu prawie od początku do końca. Marco Pinotti zdobył inauguracyjną różową koszulkę Giro 2011 dzięki zwycięstwu teamu HTC-Highroad w drużynowej czasówce zanim oddał ją Markowi Cavendishowi następnego dnia. Contador przejął różową koszulkę na 9 etapie, zapewniając Specialized 15 z 21 dni wyścigu w różowej koszulce.

 

Sześciu kolarzy Specialized odnotowało zwycięstwa etapowe. Contador wygrał dwa, HTC-Highroad wygrało inauguracyjną czasówkę, Mark Cavendish (HTC-Highroad) zwyciężył w dwóch sprintach (etapy 10 i 12) a kolarz peletonowy Paolo Tiralongo (Astana) wygrał etap 19 dzięki zwycięskiemu gestowi zajmującego drugą pozycję Contadora.

 

Po nasyceniu się sukcesem w Giro, będącym jego szóstym zwycięstwem w wielkim wyścigu, Contador zacznie przygotowania do Tour de France.

 

- Zamierzam nacieszyć się zwycięstwem w Giro ile się da z rodziną i przyjaciółmi - mówi Contador. - Sprawa Tour pozostaje otwarta. Zobaczymy, czy uda mi się zregenerować po Giro i spotkam się z moimi dyrektorami sportowymi, żeby ustalić, co zrobimy.

Wyszukiwarka

Facebook

Kontakt

Warszawa - Al. KEN 49
+48 22 4058045
www.airbike.pl - KEN